WSTYD SIĘ WSTYDZIĆ – BLIŻEJ PROGRAMU BADANIA PROFILAKTYCZNEGO – KOLONOSKOPIA
Często sama myśl o badaniu przeraża. Jednak jeśli dostrzegasz u siebie objawy, którymi niepokoisz się od dłuższego czasu, ponieważ wciąż jest niewyjaśniona ich przyczyna, uwierz, że nie ma większego wstydu niż sam wstyd przed badaniem. Bo czego niby się bać, wstydzić? Czy wiedza o swoim ciele i reakcji organizmu na czynniki szkodliwe jest tematem tabu? Przecież tu chodzi o Twoje zdrowie a nawet życie, bądź świadomy, nie bój się! Tyle przed Tobą – plany, marzenia, dom, rodzina, dzieci! Twoje decyzje i czas reakcji to kluczowe elementy w procesie leczenia! Podejmij wyzwanie! Lepiej teraz niż za późno, daj sobie szansę, zapobiegaj, kontroluj, decyduj!
W ramach Program Badań Przesiewowych raka jelita grubego wykonywana jest bezpłatna profilaktyczna kolonoskopia.
Jeśli jesteś w grupie lub znasz osoby, które spełniają poniższe kryteria naboru:
- Osoba w wieku 50 – 65 lat bez objawów takich jak:
- krwawienie z przewodu pokarmowego,
- biegunka lub zaparcie
- chudnięcie
- anemia
- Osoba w wieku 40-49 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie:
- przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego.
Ten program jest dla Ciebie lub Twoich bliskich. Skorzystaj bo wstydem jest się wstydzić. Weź pod uwagę, że celem PBP jest przede wszystkim zmniejszenie liczby zachorowań i zgonów z powodu raka jelita grubego.
Zatem bądź na czas! Nie zwlekaj z decyzją!
W celu przybliżenia Ci tematu kolonoskopii zapoznaj się z pojęciami:
- Rak – to nowotwór złośliwy, czyli taki, który może dawać przerzuty do innych miejsc organizmu. Rak atakuje przez ciągłość poszczególne warstwy ściany jelita: błonę śluzową, leżącą od strony światła jelita; następnie głębiej zlokalizowaną błonę podśluzową i dalej położoną warstwę mięśniową; kolejno, bardziej obwodowo – warstwę podsurowicówkową i najbardziej obwodowo błonę surowiczą.
- Polip – to guz jelita grubego, który znajdowany jest w trakcie kolonoskopii. Najczęściej jest to zmiana łagodna, ale trzeba pamiętać, że na jej podłożu może rozwinąć się rak jelita grubego.
- Kolonoskopia – metoda badania dolnego odcinka przewodu pokarmowego polegająca na oglądaniu wnętrza jelita grubego, podczas której można również pobrać wycinek do badania histopatologicznego. Warto zaznaczyć, że jest to technika endoskopowa, która zmniejsza wystąpienie powikłań operacyjnych. Użyty sprzęt podlega dekontaminacji wg obowiązujących przepisów, co z kolei zmniejsza ryzyko zainfekowanego sprzętu.
- Polipektomia – metoda usunięcia polipa ze światła przewodu pokarmowego
- Badanie mikroskopowe wycinka histopatologicznego –pozwala na rozróżnienie zmian łagodnych i złośliwych oraz ustalenie stopnia złośliwości w przypadku zmian złośliwych.
Zwróć szczególną uwagę na objawy raka jelita grubego:
- bóle brzucha,
- zmiana rytmu wypróżnień,
- zaparcia z towarzyszącymi wzdęciami,
- stolec ołówkowaty,
- krew w stolcu,
- osłabienie ogólne,
- niedokrwistość bez innych objawów ze strony przewodu pokarmowego,
- utrata masy ciała
Co sprzyja powstawaniu nowotworu jelita grubego?
- zaburzenia genetyczne,
- predyspozycje dziedziczne,
- czynniki środowiskowe (niewłaściwa dieta, niska aktywność fizyczna, otyłość, spożywanie alkoholu, palenie tytoniu),
- polipy gruczolakowe w jelicie grubym,
- napromienianie miednicy małej w przeszłości,
- nieswoista zapalna choroba jelit.
- rodzinne zachorowania na nowotwory złośliwe, takie jak rak jelita grubego, rak endometrium (błony śluzowej macicy), rak piersi, rak jajnika i rak prostaty,
Jak przygotować się do kolonoskopii?
Wszystkie niezbędne informację odnośnie przygotowania do badania uzyskasz w placówce, która bezpośrednio wykonuje kolonoskopię, podczas zapisu. Wówczas również zostanie polecony Ci środek przeczyszczający (np. Fortrans, Moviprep, CitraFleet), który wspomaga przygotowanie jelita do badania.
Czego się spodziewać w przygotowaniu?
- 7 dni przed badaniem dieta bezresztkowa
- 3 dni przed badaniem dieta półpłynna: kisiele, budynie, jogurty, kefiry, napoje niegazowane, woda, ewentualnie gotowany ryż, makaron,
- Osoby z chorobami wymagającymi stałego, regularnego przyjmowania leków, lub chorujący na cukrzyce (np. nadciśnienie tętnicze, choroby serca, padaczka i inne) w dniu badania powinny zażyć poranną dawkę leku popijając niewielką ilością wody, ale warto skonsultować się z lekarzem, który powie również, które leki trzeba odstawić (np. te które wpływają na krzepliwość krwi)
- Badania dodatkowe, np. badania krwi tj. morfologia, czas krzepnięcia, czas kaolinowo-kefalinowy, elektrolity: sód, potas, grupa krwi, oraz badanie EKG
Zalecenia po badaniu:
- przez dwie godziny po badaniu nie należy jeść, pić oraz palić papierosów.
Załączniki:
- Ankieta przystąpienia do programu http://pbp.org.pl/program/ankieta/
- Ośrodki, w których wykonasz badanie http://pbp.org.pl/osrodki/
Opracowanie na podstawie:
- Program Badań Przesiewowych raka jelita grubego http://pbp.org.pl/
- Rak jelita grubego, Broszura dla Pacjenta http://www.io.gliwice.pl/sites/default/files/informatory/broszura_rak_jelita_grubego.pdf