Na znak solidarności z kobietami, które walczą z rakiem szyjki macicy, wraz z organizatorami akcji  Pink Lips Project 2017 zachęcam wszystkie Kobiety do pomalowania ust na różowo. Będzie to symbol, szacunek i podziw dla kobiet, które zmagają się z chorobą nowotworową. To też znak świadomości na temat profilaktyki i metod przeciwdziałania chorobie nowotworowej.

 

Akcja Pink Lips Project organizowana jest już po raz czwarty przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland.

Celem jest:
  • propagowanie wśród kobiet regularnych badań cytologicznych oraz szerzenie wiedzy na temat raka szyjki macicy.

Obydwa działania – pogłębianie wiedzy wraz z badaniem nieinwazyjnym  są uznane za najlepszą profilaktykę nowotworów szyjki macicy. Tegoroczna edycja trwa od 22 – 28 stycznia 2017 r.

Rak szyjki macicy (RSM) dotyk półtora miliona kobiet na całym świecie. U nas w Polsce rocznie ponad 3 000 pacjentek słyszy diagnozę RSM.

Co daje nam wcześnie zdiagnozowany RSM w fazie przedinwazyjnej?
  • cechuje się bardzo dobrym rokowaniem
  • daje duże szanse na całkowite wyleczenie

My Kobiety musimy pamiętać, że rak szyjki macicy rozwija się bardzo często bezobjawowo i wciąż u wielu pacjentek wykrywany jest w fazie zaawansowanej i trudnej do całkowitego wyleczenia.

Pamiętajmy zatem, że tylko regularne badania nieinwazyjne – cytologia pozwala na wczesne wykrycie choroby i podjęcie skutecznej terapii.

Zawsze tematy związane z intymnością są drażliwe i stanowią pewnego rodzaju tabu. Szczególnie dotyczy to dziewczyn, które w dość wczesnym wieku zaczęły inicjację seksualną. Ala taka kolej rzeczy. Nie ma czego się obawiać, wstydzić, ale warto dbać o siebie i swoje zdrowie. Dlatego zachęcam wszystkie kobiety, w tym nasze rodziny, babcie, mamy, ciocie, córki, uczennice i studentki do skorzystania z dostępnych badań cytologicznych, które mogą uratować zdrowie i życie.

Źródło: http://onko-med.pl/diagnostyka/badania-przesiewowe/

Co to jest cytologia?
  • badanie bezbolesne
  • metoda nieinwazyjna
  • pobiera się wówczas wymaz z szyjki macicy przy użyciu specjalnej szczoteczki, nanosi na szkiełko i utwardza
  • wymaz jest oglądany w laboratorium, gdzie ocenia się wygląd komórek, ich kształt i budowę, na tej podstawie wykrywane są stany zapalne, nadżerki, oraz rak szyjki macicy
  • po tygodniu wynik odbierasz w miejscu pobrania u lekarza ginekologa

Spójrz na ilustrację, dzięki czemu łatwiej będzie Ci wyobrazić sobie prawidłowy wygląd szyjki macicy oraz jej strukturę w momencie zajęcia przez zmiany o różnym podłożu. 

Co może pokazać wynik cytologii?

Źródło: http://onko-med.pl/diagnostyka/badania-przesiewowe/

My Pielęgniarki/rze mamy na co dzień styczność z ogromną rzeszą odbiorców. Są to szkoły, szpitale, przychodnie, praktyka indywidualna i wiele innych. Edukujmy, prowadźmy działania profilaktyczne, uświadamiajmy, nie zachowujmy tej wiedzy wyłącznie dla siebie! W konsekwencji, to dzięki naszej dobrej woli i chęci podzielenia się wiedzą możemy mieć wpływ na jakość i komfort życia nie tylko najbliższych nam osób.

Propaguj akcję na uczelni, w pracy, na mieście, udostępniaj link na swojej tablicy na portalach społecznościowych! Przekaż informację koleżankom, Kobietom które są dla Ciebie ważne, utożsamiaj się z akcją choć przez te kilka dni. Niech usta pomalowane na różowe będą symbolem kobiecości, pozwalające utożsamić się z akcją.

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *