Gdy Twoja córeczka staje się kobietą. O pierwszej miesiączce, dojrzewaniu, zmianach w ciele, kontakcie fizycznym… Jak pokonać barierę, by temat tabu nie przerodził się w niezręczną sytuację, z której nie wiesz jak wybrnąć? Pamiętasz swoje doświadczenie rozmowy z rodzicem?

Jak podjąć rozmowę o menstruacji?

Kiedy dzieci zaczynają dojrzewać, pojawia się wiele trudności. Okazuje się, że tematem tabu może być sama fizjologia. Jako matka czy ojciec czujesz niedosyt wiedzy w danej dziedzinie i widząc problem wolisz nie podejmować rozmowy. Nie chcesz przysporzyć sobie zakłopotania, nie wiesz co powiedzieć, jak wytłumaczyć, jak wspierać, co radzić, więc chowasz głowę w piasek. Pamiętaj to dzieci są w Twoim życiu motywacją. Niech bezgraniczna miłość pozwoli Ci przełamać lód, zmierzyć się z przesądami. Przypomnij sobie własne doświadczenia, jak to przeżywałaś, czego wówczas oczekiwałaś od mamy, siostry? Bądź wsparciem dla swojego dziecka, w tym czasie potrzebuje Cię najbardziej, choć często tego nie widzisz. Bunt nastolatka potrafi dać w kość.

Pamiętaj:

Naucz się rozmawiać, ze swoją pociechą od najmłodszych lat, czyli rozmawiaj w ogóle. Niech dziecko czuje, że ma w Tobie wsparcie. Interesuj się co je trapi, co cieszy wtedy będzie prościej. Na zaufanie przecież trzeba sobie zasłużyć. Przypomnij sobie swoje relacje z rodzicami. Czy teraz jako dorosła osoba, doceniasz ich wkład w wychowanie? Czy nie miło jest usiąść przy stole i powspominać, poradzić w trudnych sprawach? Czy nie z rodziny bije to ciepło, do którego chcesz wracać?

Emocje, które towarzyszą nam kobietą związane z naszym ciałem obserwują i doświadczają również dzieci. Jeśli w codziennym życiu na temat miesiączki cała drżę, wstydzę się żeby np. syn nie znalazł podpasek w szafce – to moje dzieci przejmują ten wstyd od Ciebie. Jeśli toleruję swoją fizjologię, nie ukrywam jej, a w tych dniach mam wsparcie ze strony partnera – to dzieci przejmą to ode mnie.

Może warto zastanowić się nad eksperymentami z gadżetów, które kobiecie towarzyszą przez ten okres. Najbardziej popularne  i dostępne są tampony, podpaski, wkładki higieniczne. Usiądź pokaż jak to działa. Wytłumacz co jest dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Np. chcesz zademonstrować chłonność przygotuj kubek z wodą, tampon, podpaskę.  Zanurz delikatnie tampon w kubku z wodą. Obserwuj z dzieckiem co się dzieje. Przez doświadczenia dzieci się uczą.

Nie zapomnę sytuacji, gdy koleżanka opowiadała historię, gdy jej chłopcy „zmyszkowali wyposażenie łazienki” znaleźli wkładki higieniczne i zaczęli rozbierać je na czynniki pierwsze, chcąc poznać zastosowanie i mechanizm działania. Ostatecznie doszli do etapu, gdy odkryli że są chłonne. Kolejnego dnia poprzyklejali je więc na stole do śniadania. Swoje działania argumentowali, że dzięki nim jak coś się wyleje stół będzie czysty bo wkładki wszystko wchłoną, a mama nie będzie się złościć 😉

Nawet chłopcy powinni wiedzieć, jaki zmiany zachodzą w ciele dziewczynki, często są to ich siostry. Naucz swoich synów, że menstruacja to natura. To czas, kiedy też możesz czuć się gorzej i będziesz potrzebowała wsparcia czy pomocy z ich strony. Wraz z partnerem pokazuj, że z tym czasie mąż przejmuje główny ciężar opieki nad rodziną, respektuje Twój rytm.

Jak widzisz, przez zabawę wiele odkrywasz Ty i Twoje dziecko. Wykorzystuj takie elementy, podejmuj rozmowę, która da spojrzenie na ciało i jego funkcjonowanie.

Dla starszych dzieci/ młodzieży polecam nawet nagrania. Teraz grupa studentów medycyny przygotowała mega filmik edukacyjny, z którego dowiesz się w  przyjazny i zilustrowany sposób o „Miesiącu z życia kobiety, czyli skąd ten okres?”. Obejrzyj warto!

Link do nagrania:

https://www.youtube.com/watch?v=rAOPvjQhWFc&app=desktop

Dzieci pragną dopuszczenia do tajemnic dorosłych. Pozwól im na to, na tą identyfikację aby pozytywnie kojarzyła się perspektywa „bycia dorosłym”.

Powodzenia! Trzymam kciuki!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *