Już dziś 29.01.2018r. ruszyła akcja organizowana przez Stowarzyszenie Pielęgniarek Cyfrowych. Dzień ten został oznaczony jako DZIEŃ BEZ MOBBINGU W OCHRONIE ZDROWIA – Symboliczny dzień rozpoczynający dyskusję o warunkach pracy w Ochronie Zdrowia.

Na stronie organizatora znajdziemy szczegółowe informacje odnośnie mobbingu od edukacji po strategię jaką powinna obrać ofiara.

Uważam, że tego typu akcje pozwalają, by światło dzienne ujrzały takie trudne tematy, których coraz częściej doświadczamy w sektorze zdrowia.

Szczególnie pielęgniarki narażone są  na ryzyko przemocy w miejscu pracy. Pewnie zadajesz sobie pytanie dlaczego właśnie akurat ta grupa zawodowa? Odpowiedź wydaje się prosta, a mianowicie: przemęczenie, zmianowy system pracy, odpowiedzialność za zdrowie i życie drugiego człowieka oraz stres powodują ogromne napięcie psychiczne.

Choć często przechodzimy obojętnie wobec problemu – szczególnie gdy dotyka innych, to nie możemy dalej udawać, że problem nie istnieje. W naszych zakładach pracy znamy pewnie nie jedną osobę, która doświadczyła przemocy. Może nie mówiła o tym głośno z obawy przed utratą pracy, często była z tego powodu przygnębiona, zniechęcona, wyrażała obniżoną satysfakcję z wykonywanej pracy, a może nawet przemawiały przez nią objawy wypalenia zawodowego.

Dziś proszę zadaj sobie pytanie, jak jest w Twojej placówce. Czy doświadczasz lub jestem obserwatorem mobbingu? Czy pozwalasz by w Twojej obecności inni doświadczali mobbingu?

Czy zgadzasz się, by dochodziło do przemocy psychicznej w miejscu zatrudnienia takich jak:

-deprecjonowanie ofiary oraz izolowanie ofiary od reszty pracowników,

-ciągła, nieuzasadniona krytyka pracy,

-złośliwe uwagi i wydawanie absurdalnych poleceń,

-krytyka życia zawodowego i osobistego,

-groźby, obelgi, niesprawiedliwe traktowanie,

-zlecanie zadań zbyt ambitnych lub zbyt trywialnych, niedostosowanych do poziomu doświadczenia i umiejętności pracownika.

Zastanów się nad swoim zachowaniem, postaw się na miejscu ofiary. Daj wsparcie, bo nikt nie zasługuje na miano „kozła ofiarnego”.

Pamiętajmy, że przemoc niezależnie od natężenia to jeden z poważniejszych stresorów zawodowych. Może wywoływać konsekwencje w zakresie funkcjonowania psychicznego, fizycznego, społecznego i zawodowego.

Mobbing w Polsce jest regulowany prawnie w Kodeksie Pracy, a wciąż niewiele osób podejmuje próby zwalczania problemu. Niestety skala problemu narasta, z każdym rokiem zwiększa swój zasięg.

Zatem, tak bardzo potrzebna jest wielowymiarowa interwencja oraz realizacji działań profilaktycznych odnośnie opisywanego problemu. Powinniśmy domagać się, by w naszym środowisku były takie programy antymobbingowe, których rolą jest zapewnienie bezpiecznych warunków pracy.

 

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *