Dziś chcę przybliżyć Wam dwa zagadnienia, które w dobie królowania Internetu i social mediów czyli w tzw. cyberprzestrzeni coraz częściej dotyczą środowiska pielęgniarskiego. Piszę tu o hejterach i trollach, którzy coraz śmielej opluwają w sieci nasze środowisko oraz zakres i jakość naszych obowiązków.
Podam Wam, na szybko przykład:
Pod artykułem o szerokiej gamie obowiązków pielęgniarek i ich niskich płacach, brakach kadrowych, luce pokoleniowej i braku systemowych rozwiązań dla poprawy sytuacji w przyszłości, hejter pisze tak:
- nie przesadzacie przypadkiem? Przecież one tylko siedzą i kawę piją, nawet nie chce im się obsłużyć chorych
Kojarzycie już o czym pisze, jakie zachowania mam na myśli?
Po kolei:
Kto to hejter?
- Osoba, która hejtuje
- Zdecydowanie wyraża swoje poglądy
- Zamieszcza negatywne komentarze pod adresem innych użytkowników (często takie zachowania obserwujemy na poszczególnych grupach pielęgniarskich)
- Głównym celem komentowania, jest znieważenie
- Pamiętajcie, że ich komentarze mogą być uznane za prześladowanie i cyberprzemoc, jeśli są agresywne i obraźliwe
- Często są to osoby, które nie mają nic do zaoferowania, więc ich amunicją jest obrażanie ludzi
Kto to troll?
- Osoba, która posługuje się prowokującymi komentarzami, których celem jest zwrócenie na siebie uwagi
- Są to autorzy złośliwych treści, które mogą razić lub tez ranić innych użytkowników
Jak wygląda walka z hejtem?
Hejter w sieci często czuje się bezkarny, bo trudno go zidentyfikować.
Pewnie przyznacie mi rację, iż obserwacje potwierdzają fakt, że hejter i troll działają na bazie bardzo uproszczonej rzeczywistości, a mianowicie:
- Chcąc uwiarygodnić swoją opinię, często powołują się na swoje doświadczenia życiowe
- Na tym się nie znam, ale się wypowiem – mają swoje źródło
w nieprawdziwych informacjach co potwierdza też, że prezentują kompletny brak elementarnej wiedzy o sprawach, w których piszący się wypowiadają - Często komentują z anonimowych kont, używając wulgaryzmów i obrażają tych, o których piszą
To, że Internet stał się wiodącym instrumentem do komunikowania się we współczesnym świecie, nie znaczy, że mamy pozwalać, by nas obrażano. Należ walczyć z opluwaniem w sieci.
Przedstawię, Ci kilka pomysłów jak walczyć z hejterami i trollami:
- Nie karm hejtera i trolla – czyli nie generuj dalszych komentarzy
- Nie daj wciągnąć się w dyskusję na forach, portalach społecznościowych, czy pod poszczególnymi artykułami
- Nie zniżaj się do poziomu przeciwnika, nie zadowolisz wszystkich
- Nie tłumacz się, a podejdź do nich ze współczuciem
- Ośmiesz hejtera w humorystyczny sposób – zobaczcie koniecznie teledysk „Przytul hejtera”
Dlaczego warto, mieć świadomość obecności w sieci hejterów i trolli?
Słuchajcie, sprawa nie jest prosta. Coraz częściej pod wieloma artykułami, dotyczącymi pielęgniarek znajdziemy atak na nasze środowisko. Niekiedy obserwujemy je nawet na naszych prywatnych kontach społecznościowych. Już czas najwyższy by pielęgniarstwo wyszło z cienia, by poprawić nasz wizerunek i społeczny odbiór. Od lat jesteśmy zaniedbywani przez system i pozwalamy, by szargano naszym dobrym imieniem. Krzyk to nasza słaba strona! Trzeba pracować nad siłą spokoju i dyplomatycznymi odpowiedziami. To najlepszy sposób na pokonanie przeciwnika. Pamiętajcie, że budowanie wizerunku i prestiżu zawodowego trwa latami, zaś na jego zrujnowanie wystarczy kilka tygodni lub miesięcy. Nie pozwólmy wciągnąć się w tą grę manipulacji.
Musimy zacząć sami od siebie. Wymagajmy najpierw od siebie, później od innych. Pracujmy nad zmianami we własnym środowisku. Nauczmy się współpracy, a nie dzikiej rywalizacji. Bądźmy dla siebie przyjaciółmi, a nie wilkami. Łączmy nowinki z latami doświadczenia. Łammy stereotypy, myślmy nad długofalowymi rozwiązaniami, dajmy szansę adeptom w zawodzie, naszym pacjentom i ich rodzinom, innym członkom zespołu terapeutycznego. Dajmy szansę przed wszystkim sobie, na lepszy wizerunek i prestiż. Najtrudniejszy pierwszy krok, z każdym kolejnym jest łatwiej.