W tym roku – 2020, Międzynarodowa Rada Pielęgniarek oraz Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca wspólnie obchodzą Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek 12 maja.

Te wspólne działania są podjęte, aby pochwalić pielęgniarki na całym świecie, w szczególności te, które zarządzają niespotykanym obciążeniem pracą, lecząc pacjentów z COVID-19, jednocześnie utrzymując inne niezbędne usługi zdrowotne.

Pielęgniarki są zawsze na pierwszej linii walki, tym razem jest to walka ze śmiercionośnym i wysoko zakaźnym COVID-19.

Dlatego szczególnie teraz zasługują na uznanie i pochwałę? Odpowiedź jest prosta:

*To ICH wysiłki ratujące życie!

*To ON/I ponoszą osobiste ofiary pośród zwiększonego ryzyka medycznego!

*To Pielęgniaki/rze doświdczają trudnych i przykrych sytuacji: nękania, stygmatyzacji, ostracyzmu, fali hejtu, wylewania tzw.„wiadra pomyj”!

Pielęgniarki ratują życie, ryzykując przy tym  własnym zdrowiem. Często poświęcając czas z rodziną, aby tylko jak najlepiej pomóc osobom cierpiącym na COVID-19. Część osób ze środowiska pielęgniarskiego żyje z czasie COVID z dala od swojego domu, by nie narażać na niebezpieczeństwo swoich najbliższych. Nie zapominajmy jednak, że nie tylko ratują ludzi przed COVID-19, ale także zapewniają ciągłość ratujących życie usług zdrowotnych w celu ochrony ludzi przed wypadkami i innymi chorobami.

Annette Kennedy, przewodnicząca Międzynarodowej Rady Pielęgniarek, powiedziała:

„W pandemii pielęgniarki z pierwszej linii słusznie uznano za bohaterów, ale są one również zwykłymi matkami i ojcami, których rodziny muszą chronić. Zasługują na to, by móc pracować bez strachu, czy to z powodu braku środków ochrony osobistej, czy też z powodu prześladowania i ataku. Jak się okazuje, Światowe Zgromadzenie Zdrowia wyznaczyło rok 2020 Międzynarodowym Rokiem Pielęgniarki i Położnej jako proroczy pokaz uznania”

Międzynarodowa Rada Pielęgniarek (ICN) podkreśla jak bardzo ważne jest pokazanie światu, kim są pielęgniarki i co robią – szczególnie w tym roku: Międzynarodowym Roku Pielęgniarki i Położnej.

ICN pragnie, aby głos pielęgniarki był słyszany na całym świecie.

Nasz WIELKI, INNOWACYJNY, WAŻNY, WSPANIAŁY zawód przyczynia się przecież do dobrobytu świata. Pielęgniarki na całym świecie to osoby najbliższe pacjentowi – czyli pielęgniarstwo jest podstawą umożliwiającą systemom opieki zdrowotnej na całym świecie osiągnięcie wysokiej jakości, dostępnej i niedrogiej opieki zdrowotnej Dzięki ogromnej wadze zawodu, naszemu naukowemu rozumowaniu i bliskości pacjenta, pielęgnujemy świat dla zdrowia. Pielęgniarki na całym świecie podejmują inicjatywy, przekraczają granice, pokazują swoją wiedzę i umiejętności.

Pielęgniarki dziś nazywane „superhero” ludzkości, tak naprawdę są bohaterami każdego dyżuru, bo  poprzez swoje działania chronią zdrowie i dobrobyt jednostek, społeczności i narodów.

Ten film, choć pochodzi z 2017r. doskonale pokazuje, w jaki sposób pielęgniarki na całym świecie są liderami w osiąganiu celów zrównoważonego rozwoju.


ICN International Nurses Day: Nurses, A Voice to Lead

Jedno jest pewne tylko WSPIERANA I UPRAWNIONA siła pielęgniarska jest skutecznym rozwiązaniem problemu poprawy wyników zdrowotnych.

Tutaj przypomnę Wam Kongres Międzynarodowej Rady Pielęgniarek (ICN), który miał miejsce w Barcelonie, w Hiszpanii, 27 maja – 1 czerwca 2017 r. A to wszystko po to, by pokazać WAM jaką siłę i moc ma PIELĘGNIARSTWO.

Podczas kongresu uczestnicy mieli szansę wysłuchać wykładów znakomitych osobistości ze świata pielęgniarskiego, polityki i ochrony zdrowia. Sami zobaczcie, wykładowcami byli:

*Sekretarz Generalny Departamentu Zdrowia i Usług Społecznych USA – dr Mary Wakefield (pierwsza pielęgniarka na tak wysokim stanowisku w USA), wykład: Rola pielęgniarek w osiągnięciu Zrównoważonych Celów Rozwoju,

*Linda Aiken – autorytet w zakresie badań naukowych, dotyczących wpływu obsad pielęgniarskich na ekonomikę systemu ochrony zdrowia,

*Lord Nigel Crisp w Wielkiej Brytanii, który wskazywał na rolę pielęgniarek w zintegrowanej opiece, skoordynowanej.

!!UWAGA!!

Po raz pierwszy w historii Kongresów ICN – na zaproszenie – sesję główną, dedykowaną wypisywaniu recept przez pielęgniarki, prowadziła dr Dorota Kilańska.

W sesji przedstawione były doświadczenia w ordynowaniu leków przez pielęgniarki w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i USA, gdzie pielęgniarki mają możliwość ordynowania opioidów, a efekty tej pracy są doceniane przez zarządzających ochroną zdrowia. Pielęgniarki z Hiszpanii natomiast wykorzystują nowoczesne narzędzie do wypisywania leków pozwalające na eliminowanie interakcji lekowych z przewodnikami do zarządzania leczeniem. Droga do nadania tychże uprawnień dla pielęgniarek nie jest łatwa – co pokazują doświadczenia z Polski.

Pozostałe reprezentantki z Polski:

*dr Bożena Gorzkowicz z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego prezentowała wyniki badania: Opinia pielęgniarek na temat implementacji ICNP w Polsce (The evaluation of the possibility of implementing ICNP into the nursing practice in Poland).

*dr Ewa Kupcewicz z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, która przedstawiła referat na temat wypalenia zawodowego w grupie pielęgniarek (Analysis of the relation of burnout syndrome with global self-esteem among Polish nurses and midwives).

*Plakat dr Doroty Kilańskiej i studentki studiów drugiego stopnia – Natalii Biega (Opinion of Polish Nurses about the implementation of Electronic Health Record in the nursing fields) wzbudził duże zainteresowanie oglądających.

Kongres ICN bowiem to jest miejsce, gdzie nie tylko można spotkać ciekawe osoby – to miejsce, w którym poznaje się innych, nawiązuje współpracę, która będzie owocowała w przyszłości. I co najważniejsze to się dzieje naprawdę!

Koledzy i Koleżanki Pielęgniarki/rze, w tym szczególnym dniu i cholernie trudnym wręcz ekstrematnym czasie COVID życzę nam ZDROWIA. Jesteście wspaniałymi ludźmi, o jeszcze wspanialszych serduchach, zawsze przy tych, którzy Was najbardziej potrzebują. Siła jest Pielęgniarką/rzem! Niech myśl, że jeszcze będzie normalnie Was nie opuszcza. Nigdy, ale to nigdy nie wątpcie w słuszność swoich działań, przyjcie do przodu. Dajcie o bezpieczeństwo swoje bo tylko tak gwarantujecie je podopiecznym. Jesteście bohaterami każdego dyżuru, którzy musieli z dnia na dzień przystosować się do nowych warunków pracy. Ale pamiętajcie Waszą supermocą jest Wasza wiedza, umiejętności, starania. Nie zapominajcie więc w wirze pracy o sobie, o śnie, regeneracji sił i choć chwili przyjemności dla siebie. Jestem z NAS dumna!

Dedykacja muzyczna:

Jeszcze w zielone gramy Zespół i Przyjaciele Teatru Ateneum

Co mi Panie dasz? Adam Sztaba #wdomuzagrane

Queen+Adam Lambert You are The Champions

Polecam Wam rownież najświeższe wpisy poświecone pielęgniarkom:

Kwarantanna Pielęgniarki, Pielęgniarka w walce z COVIDem jak żołnierz podczas wojny

Opracowanie na podstawie:

ICN Voice to lead LINK

ICN International Nurses Day LINK

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *