Jestem specjalistą pielęgniarstwa operacyjnego. Na co dzień w swojej pracy używam maseczek chirurgicznych jednorazowych, które stanowią dla mnie barierę ochronną przed różnego pochodzenia zarazkami. Ponieważ w życie wchodzą nowe obostrzenia dotyczące funkcjonowania w dobie COVID-19 –
obecnie obowiązkowo w przestrzeni publicznej społeczeństwo zobowiązane jest zasłaniania nosa i ust. Dlatego podzielę się z Wami wiedzą i swoimi sposobami jak poprawnie używać maseczek niemedycznych i jak się z nimi obchodzić.

Zachęcam osoby zdrowe, do używania bawełnianych maseczek wielorazowych. Możecie je zakupić na wielu aukcjach internetowych lub wykonać je samodzielnie w domu. Pod koniec wpisu podlinkuję dla Was kilka pomocnych filmików.

Jedno jest pewne. Jeśli masz obowiązkowo nosić maskę, musi wiedzieć, jak jej używać i odpowiednio ją zutylizować. Konieczne jest przy tym przestrzeganie higieny rąk, tak by nie działać bezwiednie na swoją szkodę.

Maski są bowiem skuteczne, tylko wtedy, gdy są stosowane w połączeniu z częstym myciem rąk (woda+mydło) i/lub ich dezynfekcji (preparat na bazie alkoholu 70%).

Jak poprawnie założyć maskę?

1.Umyj higienicznie ręce wodą z mydłem i/lub odkaź środkiem dezynfekcyjnym.

2.Łatwiej założyć maskę, jeśli uszy są wolne od opadających na nie włosów – możesz związać je np. gumką.

3.Chwyć swoją maskę na gumki po bokach. Zahacz, jedną, później drugą za ucho.

4.Dopasuj maskę do twarzy. Maska, żeby spełniała swoją rolę musi bardzo szczelnie przylega do twarzy. Chwyć dwoma palcami np. prawej ręki od góry za sam brzeg maski i podciągnij do góry, w tym samym czasie dwoma palcami lewej ręki chwyć maskę od dolnego brzegu i zaciagnij pod brodę. Rozciągnij tak by nos i usta być zasłonięte.

W tak poprawnie, czyli szczelnie założonej masce możesz bezpiecznie wyjść np. zrobić zakupy.

Czego nie robić po założeniu maski?

1.Nie dotykaj rękoma zewnętrznej części maski – to ona stanowi barierę przed patogenami.

2.Jeśli musisz koniecznie poprawić maskę podczas jej użytkowania, pamiętaj by na bieżąco zdezynfekować ręce.  W innym przypadku rękoma roznosisz zgromadzone na masce zarazki.

3.Maski nie można w trakcie użytkowania przesuwać ma brodę lub czoło. W takiej sytuacji maska traci na zastosowaniu – bo otwiera wrota zakażenia dla wirusa czyli nos i usta. Dodatkowo zgromadzone na masce zarazki rozprzestrzeniamy po twarzy.

Kiedy zmienić maskę?

1.Maskę należy wymieniać jeśli zrobi się wilgotna, a może np. od wydychanego powietrza, kaszlu, czy kichania.

2.Użyteczność jednej maseczki jednorazowej czy wielorazowej trwa 2-3h. Spokojnie w tym czasie zdążysz zrobić np. zrobić podstawowe zakupy.

Jak prawidłowo zdjąć maskę?

1.Umyj ręce (woda+mydło) i/lub zdezynfekuj je.

2.Przygotuj woreczek foliowy np. śniadaniowy.

3.Jedną lud dwiema rękoma zdejmij maskę, chwytając ją za gumki od tyłu ucha.

4.Bezpośrednio po zdjęciu maski należy odłożyć ją do woreczka foliowego. Dzięki temu powierzchnia użytkowa nie zostanie skażona.

5.Woreczek szczelnie zawiązać.

Co zrobić z użytą maseczką?

1.Jeśli jest to maska jednokrotnego użytku należy wyrzucić, zabezpieczoną do kosza z odpadami zmieszanymi (dot. osób zdrowych) osoby na kwarantannie powinny zapoznać się z dokumentem wydanym przez GIS. LINK.

2.Jeśli jest to maska wielokrotnego użytku – to zamknięta w woreczku czeka na pranie w bezpiecznym miejscu, poza zasięgiem dzieci i zwierząt.

Jak przygotować maseczkę wielorazową do ponownego użytku?

Tutaj masz kilka wariantów do wyboru.

1.PRALKA. Pojedynczo albo zebranych kilka maseczek wyrzucamy z worków foliowych bezpośrednio do bębna pralki. Wyrzuć woreczek i umyj ręce wodą z mydłem. Pierz oddzielnie, nie mieszaj nigdy  z innym praniem w temperaturze min. 60 stopni z detergentem.  Kolejno wysusz i uprasuj maksymalną temperaturą żelazkiem. Tak przygotowana maska jest gotowa do ponownego użycia.

2.PIEKARNIK. Maskę możesz wyjałowić w piekarniku w naczyniu żaroodpornym w 70 stopniach przez 30 min.

3.WYGOTOWAĆ. Maseczkę wielorazową wrzuć do gotującej się wody. Gotuj na małym ogniu kilka minut. Wysusz. Uprasuj w maksymalnej temperaturze żelazkiem.

Osobiście stosuję opisaną metodą w punkcie pierwszym. Uważam ją za najbardziej bezpieczną i prostą do wykonania.

Proszę pamiętać, że tylko maski bawełniane nadają się po ponownego użytku, po wcześniejszym ich przygotowaniu.

Jednorazowych maseczek nie można wierzyć w celu ponownego użycia, ani przygotowywać do kolejnego użytkowania wyżej wymienionymi metodami. Jak nazwa wskazuje są to maski jednorazowe.

Rekomendacje WHO odnośnie maseczek. LINK

Film edukacyjny dlaczego warto nosić maski? LINK

Jak samodzielnie uszyć/zrobić maskę? Bawełnianą/wielorazową- LINK, jednorazową bez nitki i igły– LINK, z ręczników fizelinowych – LINK

Wielorazowe maski z filtrem – postępowanie. LINK.

Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe – filmik instruktażowy: Jak poprawnie założyć i zdjąć maskę? LINK

Informacje dotyczące produktów wykorzystywanych podczas zwalczania COVID-19 LINK

Zalecenia ECDC dotyczące zakładania i zdejmowania środków ochrony indywidualnej w czasie opieki nad pacjentami z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 (COVID-19). LINK

Zapraszam również do pozostałych artykułów:

Koronawirus – 13 sposobów jak o siebie zadbać. Rady Pielęgniarki.

Rola i znaczenie środków ochrony biologicznej w walce z koronawirusem w pracy medyka.

Zostań w Domu – to przywilej

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *