Nursing Now to trzyletnia globalna kampania prowadzona we współpracy z Międzynarodową Radą Pielęgniarek (ICN) i Światową Organizacją Zdrowia (WHO) w ramach programu Burdett Trust for Nursing.

Rok 2020 jest ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Pielęgniarek i Położnych. W Polsce inauguracja kampanii miała miejsce 5 lutego 2020r w siedzibie Ministerstwa Zdrowia.

Relację z uroczystości znajdziecie klikając na tytuł: Inauguracja Nursing Now w Polsce jak również na fanpage’u Pielęgniarką Być.

Patronat nad kampanią objęła księżna Cambridge Kate Middleton, co już jest małym światełkiem w tunelu i świadczy o tym, że decydenci widzą problemy pielęgniarstwa oraz dostrzegają potrzebę wsparcia pielęgniarek.

Co jest celem kampanii Nursing Now?

Celem jest przede wszystkim poprawa jakości opieki zdrowotnej poprzez podniesienie prestiżu zawodu pielęgniarki.

Jako praktycy czy też sympatycy pielęgniarstwa doskonale wiecie, że to właśnie pielęgniarki odgrywają kluczową rolę w takich aspektach jak:

-promocja zdrowia,

-działania profilaktyczne

-leczenie pacjentów – holistyczna/ całościowa opieka

Nie przez przypadek przecież pielęgniarstwo jest zawodem najbliższym pacjentowi.

Zatem, na jakich aspektach koncentruje się kampania Nursing Now?

Zaprezentuję Wam 5 obszarów kampanii, oraz wyjaśnię, czego dokładnie dotyczą.

1.Zagwarantowanie pielęgniarkom i położnym bardziej znaczącego głosu w kształtowaniu polityki zdrowotnej.

Czyli:

– to właśnie pielęgniarki i położne jako praktycy przy łóżku chorego najlepiej wiedzą w jakich obszarach są braki i jakie działania należy podjąć by polityka zdrowotna prawidłowo funkcjonowała. Jesteśmy skarbnicą wiedzy, filarem ochrony zdrowia, znamy problemy od podszewki, czasem tylko odnoszę wrażenie, że system nie pozwala dojść nam do głosu. Mam nadzieję, że wypracowana Strategia na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce , która określa kierunki działań, jakie należy podjąć, aby zapewnić wysoką jakość, bezpieczeństwo i dostęp do opieki pielęgniarskiej dla pacjentów będzie swego rodzaju drogowskazem dla decydentów.

2.Zachęcanie do większych inwestycji w personel pielęgniarski

Czyli:

-Doskonale wiecie – fakty przemawiają za tezą, że warto inwestować w pielęgniarstwo.

Każda wydana złotówka zwróci się bowiem po stokroć.

Odpowiednia liczba kadr do potrzeb to jeden z kluczowych czynników, który w ogromnym stopniu wpływa na końcowy wynik leczenia. Stąd dziś doczekaliśmy się minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości ewaluują do optymalnych.

Zidentyfikowano również tzw. wrażliwe wskaźniki jakości opieki pielęgniarskiej, istotne z punktu widzenia występowania zdarzeń niepożądanych. 

Są to m.in. 

-satysfakcja pacjenta z leczenia bólu,

-odleżyny związane z hospitalizacją, 

-upadki pacjentów,

-zakażenia szpitalne 

-liczba godzin opieki pielęgniarskiej na pacjent odzień

O szczegółach pisały w 2017 roku p. Beata Wieczorek-Wójcik i p.Dorota Kilańskiej (kliknij).

W tym punkcie należy również zaznaczyć, że mamy również opracowaną jak i wdrażaną Strategię na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce.

Bardzo ważny dokument, który jest narzędziem w realizacji polityki zdrowotnej Ministra Zdrowia w najbliższej perspektywie czasowej. stanowi swego rodzaju drogowskaz działań.

3. Zachęcanie do delegowania większej liczby pielęgniarek na stanowiska kierownicze.

Czyli:

– obecnie pielęgniarki mają możliwość poszerzać swoje kompetencje i wiedzę na różnych kierunkach, czy to poprzez udział w kursach, specjalizacjach czy też studiach podyplomowych. Dzięki temu nabywają nowych umiejętności, które pozwalają im zajmować różne stanowiska. Znane są też przykłady, gdzie to właśnie pielęgniarki są dobrymi kierownikami placówek medycznych, czy również obejmują wysokie stanowiska jako decydenci czy reprezentanci.

Daleko sięgać nie trzeba po przykłady: p. Józefa Szczurek – Żelazko – Sekretarz Stanu, p. Greta Kanownik – Dyrektor Departamentu Pielęgniarek i Położnych

4. Zachęcanie do badań, które pomagają ustalić, w jakich obszarach medycyny pielęgniarki mogą mieć największy wpływ.

Czyli:

– Współczesne pielęgniarstwo to duża samodzielność zawodowa, to nowe kompetencje, których nie boją się brać odważne pielęgniarki, a tych z kolei nie brakuje.

W Polsce świetnie radzą sobie pielęgniarki w zakresie samodzielnego wystawiania recept i ordynacji leków, badań fizykalnych czy też pielęgnacji i leczenia ran.

Również zgodnie z projektowaną ustawą o badaniach klinicznych głównym badaczem w badaniu klinicznym leku prowadzonym na terytorium RP, będzie mógł być już nie tylko lekarz i lekarz dentysta, ale też pielęgniarka lub położna posiadająca dyplom ukończenia studiów wyższych. Po szczegóły klinkij (TU)

5.Dzielenie się przykładami najlepszych praktyk pielęgniarskich.

Czyli:

– Nie muszę nikogo przekonywać, że najlepsza pielęgniarka to ta, która potrafi teorię zastosować w praktyce. To również ta, która może pochwalić się dużym doświadczeniem zawodowym i latami pracy przy łóżku chorego. To ta, która dzieli się wiedzą ze współpracownikami i nie zamyka się na nowinki technologiczne jak również konstruktywną dyskusję. Największą skarbnicą wiedzy jest korzystanie z możliwości szkoleń w różnych ośrodkach czy to w Polsce czy za granicą. To umiejętność obserwacji pracy innych, czerpanie wiedzy z doświadczeń i innowacyjnych rozwiązań, badań naukowych, a to wszystko by usprawnić pracę w trosce o pacjentów i ich potrzeby. To również pomysłowość i nieszablonowe myślenie pielęgniarek. Mamy duże osiągnięcia, nawet w konkursach międzynarodowych.

Tutaj pozwolę sobie przypomnieć sylwetkę:

Pauliny Pergoł studentka studiów magisterskich pielęgniarstwa na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, która została laureatką III polskiej edycji Konkursu o Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii, ze zwycięskim projektem – „LISTY DO PRZYJACIELA”

Agnieszki  Napieralskiejstudentka trzeciego roku studiów pielęgniarskich z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Laureatka czwartej polskiej edycji konkursu o Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii,  Zwycięski pomysł „Video instruktaż” ma na celu opracowanie przez pielęgniarki biblioteki filmów edukacyjnych, dedykowanych rodzinom opiekującym się pacjentem w warunkach domowych.

Polecam Waszej uwadze również wywiad z dr Dorota Ozga, Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Opieki, która opowiada o kampanii Nursing Now.

https://everethnews.pl/newsy/kampania-nursing-now-podniesmy-prestiz-pielegniarstwa/

Pamiętajcie, że wszystkie szczegółowe informacje znajdzie na stronie internetowej poświęconej kampanii Nursing Now.

Pozdrawiam,

Pielęgniarką Być


Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *