Zmysł wzroku to podstawowy czynnik, który umożliwia doświadczanie otaczającego świata. Wzrok pozwala kontaktować się z otaczającą rzeczywistością jak również dostosować zachowanie do bieżącej sytuacji. Nie zawsze jednak nasz wzrok jest idealny, dlatego ludzie wymyślili okulary – przyrząd optyczny znoszący lub zmniejszający skutki wrodzonej lub nabytej wady wzroku takie, jak nadwzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność.

Pamiętaj, nie masz czego się wstydzić.

Okulary są atrybutem, pewnym wyróżnikiem, stylowym elementem, a nawet podkreślają naszą urodę. Ten niewielki gabarytowo przedmiot jest przecież  wszechobecny i  uniwersalny – zarówno w sensie czasowym, jak i przestrzennym. Okulary towarzyszą ludziom w codziennym życiu. Noszone są przez ludzi bez względu na wiek, płeć czy pochodzenie.

Nie zapominaj, że główną cechą okularów jest ich użyteczność i praktyczność. Każda para wyraża indywidualizm osoby, która ją nosi. Każdy egzemplarz okularów ma jednego właściciela.

Ludzie wybierają okulary przede wszystkim ze względu na rodzaj wady wzroku.

W pracy pielęgniarki okulary są swego rodzaju zabezpieczeniem przed materiałem biologicznym. Zdarza się przecież często, że tryśnie na nas krew, lub przygotowywany lek. Po całym dniu dyżuru okulary pokazują jak wiele mieliśmy przygód.

Okulary służą do czytania, prowadzenia pojazdów, chronią przed promieniami słonecznymi, wodą, umożliwiają uprawianie sportów, chronią przed mechanicznymi uszkodzeniami wzroku.

Najczęstsze wady wzroku to:

krótkowzroczność czyli niewyraźne widzenie dalekich obiektów np. źle widzisz tekst, który jest wyświetlany np. w odległości 3m,

dalekowzroczność (nadwzroczność) – niewyraźne widzenie przedmiotów z bliska np. czytamy książkę/gazetę, a druk wydaje się być za mały i niewyraźny,

astygmatyzm – widzisz niewyraźnie bez względu na odległość,

starczowzroczność – dotyczy osób po 40 roku życia i polega na utracie zdolności akomodacji oka, co powoduje spadek możliwości ostrego widzenia przedmiotów z bliska. Objawem tutaj będzie odsuwanie czytanego tekstu od oczu tak, by uchwycić ostrzejszy obraz niekiedy nawet na odległość wyprostowanej ręki.

Pamiętaj, nie lekceważ pierwszych objawów! Koniecznie sprawdź czy wymienione problemy Cię nie dotyczą.

Ból oczu, zaburzenie ostrości widzenia, uczucie suchości lub pieczenia pod powiekami – to kilka objawów, które predysponują do konieczności konsultacji u okulisty następnie u optometrysty.

Pamiętaj, że tylko podczas takiej wizyty po  wykonaniu odpowiednich specjalistycznych badań będziesz wiedzieć jaką masz wadę i jakie okulary korekcyjne są Ci potrzebne.

Podczas wizyty u specjalisty zostanie wykonane komputerowe badanie wzroku jak również badanie ostrości wzroku za pomocą tablicy Snellena. Znajduje się na niej wiele znaków o różnej wielkości tzw. optotypów. Pewnie każdy z nas dobrze ją zna.

Tablica Snellena

A wtedy jak masz już dokładnie określone parametry szkieł możesz wybierać rożne wzory i kolory okularów w zależności od upodobań.

Szeroką ofertę okularów możesz znaleźć na Allegro.

*Wpis powstał przy współpracy z Allegro

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *