Osteoporoza to choroba bardzo podstępna, która nie daje wczesnych objawów i nie powoduje bólu. Sprawdź koniecznie: co to jest osteoporoza, czy znajdujesz się w grupie ryzyka oraz jakie działania możesz podjąć w ramach profilaktyki?

Co to jest osteoporoza?

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego. To metaboliczna choroba kości, która charakteryzuje się obniżoną masą kostną  i zaburzeniami w strukturze tkanki kostnej, co predysponuje do zwiększonej łamliwości kości. To tzw. „cichy złodziej kości”  ponieważ okrada szkielet człowieka ze zdeponowanych zasobów, co w konsekwencji prowadzi do złamań przy działaniu niewielkiej siły. Jej podstępny charakter rozwoju stwarza duże problemy ze wczesnym jej rozpoznaniem, ponieważ nie daje żadnych objawów klinicznych. Rozwija się przez długi czas bezobjawowo, a pierwszym jej objawem jest zazwyczaj złamanie kości w takich miejscach tak: biodro, kręgosłup, nadgarstek.

Co jest główną przyczyną osteoporozy?

Główną przyczyną osteoporozy są zaburzenia w metabolizmie kostnym. Z wiekiem bowiem narasta przewaga procesów resorpcji kostnej nad procesami kościotworzenia. Efektem jest ubytek masy kostnej, mało sprawny proces naprawy mikrouszkodzeń, a w konsekwencji zwiększenie ryzyka złamań osteoporotycznych.

Osteoporozę klasyfikuję się jako pierwotną i wtórną:

– Osteoporoza pierwotna dotyka głównie kobiet po menopauzie oraz mężczyzn w starszym wieku. Ta grupa stanowi większość przypadków choroby.

-Osteoporoza wtórna natomiast może być wynikiem działania różnych czynników takich jak: stany chorobowe, choroby genetyczne związane z utratą masy kostnej czy stosowanych leków. Jest chorobą uwarunkowaną wieloczynnikowo, zależną od wpływów hormonalnych, środowiskowych i genetycznych.

Do grupy czynników środowiskowych, które zasadniczo wpływają na rozwój osteoporozy należą: sposób żywienia, poziom aktywności fizycznej,  czas przebywania na słońcu i produkcja witaminy D , a także stosowanie używek – alkoholu, tytoniu, kawy.  Istotną rolę spośród czynników żywieniowych w prewencji i leczeniu osteoporozy odgrywa udział witaminy D3 i wapnia, magnezu, fosforu, sodu, białka oraz witamin z grup A, B, C w dobowej racji pokarmowej.

Do czynników niezależnych od człowieka w rozwoju osteoporozy należą:

-Wiek

-Płeć żeńska

-Grupa etniczna (kobiety rasy białej i Azjatki)

-Wczesne zakończenie miesiączkowania (<40 roku życia)

-Niski poziom estrogenów

-Predyspozycje rodzinne do złamań i osteoporozy

-Choroby: tarczycy, nerek, wątroby, jelit lub stawów

Do czynników zależnych od człowieka w rozwoju osteoporozy należą:

-Mała aktywność fizyczna

-Uboga dieta

-Stosowanie leków: sterydy, leki przeciwpadaczkowe, uspokajające, zmniejszające krzepliwość krwi

-Używki: palenie papierosów, picie alkoholu

Na szczęście współczesna medycyna wie, jakie należy podjąć działania zapobiegawcze, diagnostyczne i lecznicze. Należy pamiętać, że osteoporoza to choroba, której można zapobiegać, a także skutecznie leczyć.

Badaniem zalecanym w rozpoznawaniu osteoporozy jest badanie gęstości kości czyli BDM – bone mineral density.

To szybkie i bezbolesne badanie, dzięki któremu można ocenić stan zdrowia kośćca. Podczas badania wykorzystywana jest najczęściej dwuwiązkowa absorcjometria rentgenowska (DXA). Podczas badania wykorzystuje się niewielkie dawki promieniowania rentgenowskiego, a następnie promieniami X naświetla się określoną okolicę szkieletu. Innymi metodami densytometrii kości jest ilościowa tomografia komputerowa i ilościowa metoda ultradźwiękowa. Przed badaniem wykonuje się pomiar masy ciała i wzrostu. Podczas badania pacjent leży lub siedzi na stole pomiarowym, nad którym umieszczone jest ramię aparatu. W czasie badania należy pozostać nieruchomo. Badanie nie wymaga bycia na czczo. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania badania jest ciąża. Densytometrię zleca lekarz i jej koszt jest w 100% refundowany przez NFZ. Czas badania wynosi do 30 minut.

Nigdy nie jest za późno by podjąć działania zapobiegawcze!

Temat leczenie i profilaktyki osteoporozy powinien być dobrze znany nie tylko w kręgu środowiska medycznego, ale również wśród społeczeństwa, a przede wszystkim osobom narażonym na  jej rozwój. Należy pamiętać, że to działania prewencyjne, nauka zachowań prozdrowotnych, zdrowego stylu życia oraz odpowiedzialność za własne zdrowie są najważniejsze. Zapobieganie oraz stosowanie właściwych wskazówek daje bowiem szansę na zmniejszenie częstotliwości złamań.

Filarami profilaktyki osteoporozy są:

-Dieta bogata w wapń i witaminę D3

-Odpowiednia aktywność fizyczna

-Właściwa masa ciała

-Brak nałogów

Idealnym rozwiązaniem jest również sięgniecie po wysokiej jakości preparaty – warto zainteresować się marką Calperos, która jest dobrze znana od lat na naszym rynku zarówno dla konsumentów, jak i specjalistów. W swojej ofercie posiadają preparaty, które dbają o zdrowe kości, właściwą profilaktykę i leczenie osteoporozy. Przyjrzę się bliżej preparatom: Calperoslek bez recepty i Calperos Duosuplement diety

Calperos (lek bez recepty) zawiera węglan wapnia. Dostępny jest na rynku w następujących dawkach:

-500 mg – zawiera 200mg jonów wapnia, czyli 500 mg węglanu wapnia. Wystarczy 1 – 2 kapsułek 2 – 3 razy dziennie.

-1000 mg – zawiera 400mg jonów wapnia czyli 1000 m węglanu wapnia. Wystarczy 1 kapsułka 1 -3 razy na dobę.

W obydwu dostępnych dawkach nie należy przekraczać 1200 mg wapnia na dobę. Producent zaleca zażywać lek podczas posiłku.

Calperos Duo – suplement diety jest pomocny w utrzymaniu zdrowych i mocnych kości, a dzięki zawartości wapnia i witaminy D3 produkt zalecany jest w celu uzupełnienia codziennej diety.

W tym momencie warto zaznaczyć, że suplementacja wapnia i witaminy D w prewencji i leczeniu osteoporozy jest nieunikniona. Większość doniesień wykazuje, że suplementacja Ca i witaminy D może zapobiegać utracie masy kostnej lub może znacznie ją podwyższać.

W skład jednej kapsułki Calperos Duo wchodzi: 500 mg węglanu wapnia i 880 IU (jednostek międzynarodowych) witaminy D3, co stanowi optymalną, zgodną z wytycznymi dawkę codziennej podaży Ca i witaminy D3. Wystarczy już jedna kapsułka dziennie, a opakowanie 60 tabletek wystarcza na dwa miesiące suplemetacji.

W celu usystematyzowania wiedzy warto zapoznać się z treściami dostępnymi w zakładce o osteoporozie na stronie producenta Calperos.

Już dziś warto zadbać o swoje zdrowie. Podawanie specjalistycznych leków czy suplementów diety to bardzo ważna część procesu leczniczego. Terapia farmakologiczna poprawia bowiem jakość kości zwiększając ich wytrzymałość mechaniczną. Z kolei codzienne dobre nawyki stylu życia pomagają utrzymać dobrą kondycję zdrowotną. Kluczem bowiem jest odpowiednia i wczesna pofilaktyka.

Wpis powstał we współpracy z Calperos.

 

 

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *