6 luty to Dzień Zerowej Tolerancji dla Okaleczania Żeńskich Narządów Płciowych. Według danych ONZ na świecie żyje 200 milionów obrzezanych kobiet. Proceder jest nielegalny, a mimo tego każdego dnia kolejnych 6 000 osób staje się ofiarą tej praktyki.

Ten barbarzyński zwyczaj praktykowany w wielu krajach Afryki, Ameryki Południowej, na Bliskim Wschodzie i w Azji. Nie ma co ukrywać, że praktyka  prowadzi często do śmierci kobiet.

Spójrz tylko na mapę!

Źródło: http://polskaligaobrony.org.pl/obrzezanie-kobiet-fgm/

Aby w pełni uświadomić problem związany z obrzezaniem dziewczynek  należy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów.

Na czym polega obrzezanie?
  • Obrzezanie to wycięcie żołędzi łechtaczki, jednak w ekstremalnych przypadkach obejmuje całkowite wycięcie łechtaczki i warg sromowych małych oraz zszycie warg sromowych dużych z pozostawieniem jedynie małego otworu na odpływ krwi miesiączkowej.
  • Łechtaczkę często wcześniej naciera się pokrzywą dla uzyskania zaczerwienienia i obrzmienia, a następnie chwyta się szczypcami, unosi maksymalnie do góry i obcina nożem.
  • Krwawiące powierzchnie spina się kolcami z akacji, osadzając w środku rurkę trzcinową dla odpływu krwi miesiączkowej. Potem dziewczynka musi leżeć na plecach przez kilka dni.
  • Obrzezanie odbywa się bez znieczulenia bez zachowania jakichkolwiek standardów sanitarnych.

Jeśli ofiara nie wykrwawi się na śmierć i nie umrze wyniku zakażenia, jest narażona na szereg powikłań zdrowotnych i psychicznych, począwszy od niepłodności, a skończywszy na depresji. Nic więc dziwnego, że w tej sytuacji tylko silniejsze organizmy mogą przetrwać te zabiegi. 

Praktykowane zabiegi powodują nie tylko krwotoki ale także  zakażenia i zapalenia pęcherza moczowego. Są one również przyczyną tężca, zgorzeli, posocznicy i niewiadomej liczby zgonów. Bardziej znane są powikłania późne, ponieważ dorosłe kobiety częściej trafiają do nowoczesnych szpitali i są badane przez fachowy personel. Pomijając powikłania psychiczne i seksualne, uszkodzenia fizyczne mogą być znacznego stopnia.

Powikłania:

Do najczęstszych należą:

  • nerwiak w okolicy łechtaczki powodujący częste i przykre bóle,
  • blizny zwężające krocze i utrudniające poród w przyszłości,
  • przetoki pochwowo-odbytnicze i pochwowo-cewkowe,
  • nietrzymanie moczu itd.

We Francji, Dr Pierre Foldes prowadzi pionierskie leczenia kobiet, które przeszły brutalny zabieg klitoridektomii, czyli wycięcia łechtaczki . We Francji rozwinął On prostą procedurę rekonstrukcji łechtaczki i usunięcia bolesnej blizny. Do regeneracji dochodzi po sześciu, ośmiu tygodniach. Ciało w tym miejscu zaczyna wyglądać normalnie, a po sześciu miesiącach powraca czucie. Metoda jest wysoce skuteczna. Ponad 70 % pacjentek powraca do normalnej aktywności seksualnej w ciągu półtora roku. Obecnie francuski medyk operuje około setki kobiet miesięcznie.

Źródło: https://uncutvoices.wordpress.com/2015/02/06/february-6-zero-tolerance-to-female-genital-mutilation-day-the-hippocratic-oath/

Nie mamy wątpliwości, że obrzezanie to przestępstwo, wielka krzywda wyrządzana dziecku! Dołóżmy wszelkich starań by nie tylko interweniować po fakcie, ale też zapobiegać, zwiększać świadomość w społecznościach!

Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, Konwencja w Sprawie Likwidacji Wszelkich Form Dyskryminacji Kobiet, Deklaracja o Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet, Prawa Człowieka…  Te i wiele innych powinny zagwarantować równe prawa, bezpieczeństwo i wolność od przemocy. Pamiętajmy jednak, że jakiekolwiek procedury czy traktaty są użyteczne o ile są odpowiednio wprowadzane w życie. Przestają być pustymi słowami, od momentu kiedy rządy, społeczeństwo, jednostki i ich kultura zaczynają w nie wierzyć i je respektować. Prawa gwarantują ochronę kobietą, jeśli są konsekwentnie przestrzegane. To wszystko jednak nie będzie miało miejsca, jeżeli każdy z nas nie będzie indywidualnie reagował na przypadki naruszenia praw kobiet oraz jeśli jasno i jednoznacznie NIE PRZECIWSTAWIMY SIĘ PRZEMOCY WOBEC KOBIET.

Polecam:

Pewnie każdy z nas czytał lub oglądał „Kwiat pustyni” książka i film opowiadają prawdziwą historię somalijskiej supermodelki Waris Dirie, która w wieku 5 lat została okaleczona.

Źródło i link do filmu: http://www.cda.pl/video/5443055e

W załączniku podaje treści warte uwagi:

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *