Szukasz pomysłu na życie? Nie wiesz jaką ścieżkę kariery zawodowej wybrać dla siebie? Jeśli jesteś otwarty na kontakty z drugą osobą, empatyczny, życzliwy, cierpliwy i komunikatywny, a dodatkowo chcesz współpracować z zespołem opiekuńczo – terapeutycznym, to znalazłam idealny zawód dla Ciebie. Dziś przedstawię szczegółowo kierunek kształcenia jako Opiekun Medyczny w szkołach SKK. Z artykułu dowiesz się, jakie kompetencje uzyskasz i gdzie możesz później aplikować.
Skąd pomysł, by promować zawód Opiekuna Medycznego?
Jedno jest pewne! Dane socjodemograficzne pokazują, że społeczeństwo starzeje się i wzrasta liczba osób przewlekle chorych, które codziennie potrzebują fachowej opieki. W tych działaniach idealnie sprawdza się zawód Opiekuna Medycznego. Sam zawód został wprowadzony do klasyfikacji szkolnictwa zawodowego przez działania Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej. Dodatkowym faktem przemawiającym za słusznością pojawienia się większej ilości absolwentów na kierunku Opiekun Medyczny jest stale malejąca liczba pielęgniarek. Opiekun Medyczny wychodzi naprzeciw rosnącym problemom związanych z organizacją opieki nad osobami przewlekle chorymi i niesamodzielnymi.
Kim jest Opiekun Medyczny?
To osoba profesjonalnie przygotowana do pomocy chorym w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych oraz podtrzymywaniu podstawowej aktywności intelektualnej i fizycznej. Głównymi zadaniami Opiekuna Medycznego są rozpoznawanie i zaspokajanie potrzeb osoby chorej i niesamodzielnej związane z odżywaniem, higieną czy mobilnością objętego opieką, zgodnie z zaleceniami zespołu terapeutycznego, w tym lekarza i pielęgniarki.
Jakie umiejętności nabędziesz po zakończeniu kształcenia na kierunku Opiekun Medyczny?
- rozwiązywanie i rozpoznawanie problemów opiekuńczych chorych w różnym wieku,
- pomoc osobie chorej i niesamodzielnej w zaspokajaniu podstawowych potrzeb biologicznych,
- pomoc chorym i niesamodzielnym w utrzymaniu aktywności fizycznej, społecznej i intelektualnej,
- pomoc niesamodzielnym i chorym w podtrzymaniu samodzielności życiowej,
- zapewnienie bezpieczeństwa fizycznego i psychicznego oraz higienicznych warunków otoczenia,
- wykonywanie zabiegów higieniczno – pielęgnacyjnych i opiekuńczych
- rozwijanie kompetencji w zakresie popularyzowania zachowań prozdrowotnych i dbałości o etyczność pracy.
Dodatkowo nauka na kierunku Opiekun Medyczny pozwoli Ci rozwinąć zdolności interpersonalne w dziale przedmiotów psychologicznych. Ich zadaniem jest wyposażyć przyszłego specjalistę m.in. wiedzę o psychologicznym funkcjonowaniu i rozwoju człowieka, w umiejętność skutecznego komunikowania się z podopiecznym oraz współpracownikami, udzielania wsparcia i tym samym, lepszego radzenia sobie ze stresem zawodowym.
Gdzie warto podjąć kształcenie?
Znalazłam ofertę nie do odrzucenia. Bezstresowe zajęcia pod okiem wykwalifikowanych wykładowców. Niezawodna nauka przy pomocy tablic interaktywnych we własnych pracowniach i laboratoriach. Zjazdy tylko co dwa tygodnie, dodatkowo w trybie weekendowym (sobota, niedziela). Dwa semestry czyli rok kształcenia by uzyskać dyplom. Taka oferta tylko w szkołach policealnych SKK.
Podejmując decyzję wyboru szkoły na kierunku Opiekun Medyczny, warto zwrócić uwagę na zdawalność egzaminów zawodowych. Szkoły SKK spełniają to kryterium, a dodatkowo oferują bezpłatne kształcenie w zawodzie Opiekuna Medycznego. Wystawiają także zaświadczenie do ZUS i innych instytucji, a dla osób bezrobotnych istnieje możliwość dofinansowania nauki/dojazdów.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Przy wyborze szkoły, warto zwrócić uwagę na dodatkowe bonusy wynikające z kształcenia. Szkoły SKK mają bardzo dobry program teoretyczny. Uzyskasz niezbędną wiedzę z: anatomii, fizjologii, patologii, zdrowia publicznego, psychologii, socjologii i pierwszej pomocy. Dowiesz się również jak założyć działalność gospodarczą w ochronie zdrowia. Dodatkowym profitem jest nauka języka migowego oraz obcego zawodowego. W obecnej sytuacji braków kadrowych zawód Opiekuna Medycznego jest to naprawdę bardzo opłacalny.
Jakie świadectwa i dyplomy uzyskasz?
- świadectwo ukończenia szkoły policealnej wydawane przez MEN
- dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie Opiekun Medyczny (MS.04 – świadczenie usług opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej) wraz z suplementem w języku polskim i angielskim
Gdzie możesz szukać pracy po zakończonym kształceniu jako Opiekun Medyczny?
- publiczne i niepubliczne placówki służby zdrowia (szpitale – oddziały szpitalne, zakłady opiekuńczo – lecznicze, ośrodki i domy pomocy społecznej, niepubliczne zespoły opieki zdrowotnej),
- środowiskowe domy pomocy lub jako osoby sprawujące indywidualną opiekę w domu pacjenta,
- fundacje i stowarzyszenia działające na rzecz osób chorych i niepełnosprawnych,
- może też świadczyć swoje usługi w ramach indywidualnej opieki nad pacjentem, w jego domu.
Zainwestuj w siebie już dziś! Wybierz szkoły SKK– najlepsze w takich miastach jak: Warszawa, Toruń, Bydgoszcz, Łódź i Poznań. Opiekun Medyczny jako zawód obejmujący szeroko rozumiane czynności opiekuńczo – pielęgnacyjne daje szerokie możliwości zatrudnienia zarówno w Polsce jak i za granicą.
Rozpocznij swoją przygodę z SKK. Rekrutacja trwa. Zarezerwuj sobie miejsce (również online), a dokumenty donieś później.