Dynamiczny rozwój wiedzy medycznej oraz nowoczesnych technik operacyjnych mobilizuje pielęgniarstwo operacyjne by podejmować wciąż nowe wyzwania, dokształcając się. Wysokospecjalistyczna i wielodyscyplinarna wiedza, jaką legitymują się pielęgniarki operacyjne, szczególny charakter pracy i wyższy poziom zdolności analitycznych i manualnych świadczą o specjalności wykonywanego zawodu. 

Kto kryje się za maską?

Pielęgniarka/rz operacyjna/y – dziewczyna/ chłopak w masce, którego spotkasz w obrębie bloku operacyjnego. Zajmuje czołowe miejsce w zespole operacyjnym, to dodatkowe ręce chirurga, osoba o ogromnej sile fizycznej i psychicznej. Świetnie rozumie mowę werbalną i niewerbalną. Często bowiem, bez używania słów przewiduje każdy ruch operatora i asysty przy stole operacyjnym. Odpowiedzialna za siebie, koleżanki po fachu, lekarzy, ekipę sprzątającą a przede wszystkim za bezpieczeństwo pacjenta w warunkach sali operacyjnej. To ona podczas każdego zabiegu skrupulatnie dba o czystość narzędzi, jałowość pola operacyjnego i  skrupulatnie liczy zużyty materiał.

Praca instrumentariuszki dość często widziana jest tylko przez pryzmat instrumentowania. Wśród wielu osób panuje przekonanie, że praca pielęgniarki operacyjnej kończy się równolegle z pracą zespołu operacyjnego. Rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej: pielęgniarstwo operacyjne zbiera wiedzę na temat przebiegu zabiegów operacyjnych w różnych dziedzinach. O tym zaś jak szeroka jest to specjalizacja –  najlepiej wiedzą koleżanki pracujące w wielospecjalistycznych blokach operacyjnych.

Mistrz i uczeń:

W tym fachu spotkasz się z mistrzem i uczniem. Mistrz – pielęgniarka z długim stażem pracy, doświadczeniem zawodowym, która krok po kroku pokazuje nowym adeptom  jak poruszać się w tym specyficznym wręcz technicznym świecie. Stos narzędzi, do każdego poszczególnych zabiegów inny zestaw narzędzi, liczne materiały, narzędzia do operacji laparotomii, laparoskopii, endoskopowych, przezcewkowych, przezpochwowych, sprzęt dodatkowy: kolumny z torami wizyjnymi, źródła światła, wiertarki, endoskopy  i wiele wiele innych.

Jednym zdaniem: porządny warsztat, który musi być gotowy na każda ewentualność.

Bez pielęgniarki operacyjnej chirurg nie przeprowadzi operacji, bowiem to ona daje mu nie tylko poczucie bezpieczeństwa, pomaga w czasie zabiegu, dzięki jej/jego wiedzy i umiejętnościom praca idzie sprawnie w trosce o jak najmniejsze obciążenie dla pacjenta, czy też niepotrzebnych komplikacji.

Operacyjni:

To osoby z różnym wykształceniem, w zależności od wieku i podjętego kształcenia. Nie mniej jednak są to pielęgniarki/rze z kursem kwalifikacyjnym lub specjalizacją w zakresie pielęgniarstwa operacyjnego. To osoby posiadające wiedzę w zakresie anatomii, psychologii, socjologii, promocji zdrowia, przestrzegające zasad etyki zawodowej, szanujące godność osobistą i prawo do intymności pacjenta, a przede wszystkim z ogromną wiedzą z zakresu pielęgniarstwa operacyjnego!

Pielęgniarka/rz operacyjny jest dumny z tego, że jego specjalność nie jest rzemiosłem, lecz łączy naukę, wiedzę i sztukę.

Co wyróżnia pielęgniarki/rzy operacyjnych:

  • Opanowanie, uprzejmość, spokój
  • Motywacja do działania
  • Poczucie odpowiedzialności za siebie i zespół
  • Umiejętność współpracy z członkami zespołu, komunikatywność
  • Umiejętność wnikliwej obserwacji i łatwego wyjaśniania wątpliwości
  • Łatwość wypełniania zleceń
  • Łatwe, płynne przystosowywanie się do zmian

Pamiętaj i egzekwuj by w Twoich zakładach pracy nowoczesny model pielęgniarki operacyjnej uwzględniający standardy kształcenia powinien składać się z dwóch pielęgniarek operacyjnych: instrumentującej i pomagającej do każdego zabiegu operacyjnego!

Pielęgniarka operacyjna stanowi niezbędne ogniowo, bez którego blok operacyjny nie funkcjonuje.

W załącznikach odsyłam do ciekawych wypowiedzi odnośnie pracy pielęgniarki operacyjnej:

  1. Instrumentariuszka. Mistrz ceremonii na sali operacyjnej http://dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,n/instrumentariuszka-mistrz-ceremonii-na-sali-operacyjnej,196648.html
  2. Wpis pielęgniarki anestezjologicznej Monika Drobińska o instrumentariuszkach https://www.facebook.com/monika.drobinska.90/posts/970207483112824

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *