Super pomysł, by w podcaście medycznym brały osoby, które reprezentują środowisko medyczne w tym przypadku pielęgniarek i położnych na szczeblu samorządu.

Dobrze usłyszeć, o kierunku działań, rozwoju i wdrażanych pomysłach, bowiem to przecież przedstawiciele zawodu, którzy zajmują przysłowiowe „stołki” mają za zadanie reprezentować głos środowiska.

-Czy rzeczywiście nim są?

-Jak przedstawiają swoje działania, czy mają sobie coś do zarzucenia?

-Jakie kroki zostały podjęte w celu zwiększenia zainteresowania zawodem PiP?

-Jakie są rozwiązania wieloletnich zaniedbań ze strony decydentów?

-Jak prawidłow przeliczać obowiązujące minimalne normy zatrudnienia pielęgniarek?

Sami oceńcie!Maciej Latos pomysłodawca i realizator podcastu zaangażowanego medycznie Krew Mózg w najnowszym odcinku #KM032 rozmawia z p. Mariolą Łodzińską – Wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

Podczas rozmowy czuć, te pozytywne wibracje, słychać tą otwartość na prowadzenie dialogu i wzajemny szacunek rozmówców. To bardzo ważne by rozmowa przebiegała w przyjaznej atmosferze, wtedy negatywne emocje odchodzą na bok.

Pełna tematyka rozmowy to:

Krew Mózg #KM 032

Polecam całość nagrania, warto przeanalizować wypowiedzi i wyciągnąć swoje wnioski. Maciek jest mistrzem polemiki, który uparcie dąży do uzyskania konkretnych i rzeczowych odpowiedzi.

Nie zdradzę szczegółów rozmowy, ale na jej podstawię przekażę Wam kilka motywacyjnych treści, które zostawię oczywiście do Waszej refleksji:


✊Adaptacja zawodowa – współpraca na linii doświadczony personel medyczny, a adept.

✊Brak możliwości powrotu do kształcenia pielęgniarek/położnych na poziomie LM.

✊Jedyna ścieżka kształcenia wyłącznie na poziomie akademickim, co w konsekwencji świadczy o wysokim standardzie i trudach nauki zdobywanych coraz częściej również w pracowniach symulacji – gdzie trenuje się warsztat pracy, a praktyka przecież czyni mistrza.

✊Za spełnianie minimalnych norm zatrudnienia odpowiada podmiot leczniczy, a nie pielęgniarki.

✊ Wszelkie nieprawidłowości odnośnie minimalnych norm zatrudnienia powinny być zgłaszane/raportowane do NIPIP, wówczas można liczyć na szybką kontrolę z NFZ.

✊ Samodzielność zawodowa powinna iść w parze z pewnością swoich działań i umiejętności, ale również powinna być doceniona finansowo.

✊ Siatka płac zgodnie z posiadanymi kompetencjami i stażem pracy.

✊ Pielęgniarki powinny być dla siebie wsparciem, powinny działać zespołowo, by wykorzystać siłę najliczniejszego elektoratu.

✊ Pielęgniarka to profesjonalista gotowy na przyjęcie poszerzenia kompetencji wynikających z nowych rozwiązań systemu.

✊ Bądźmy dumni z siebie, swojej profesji

✊ Pielęgniarstwo jest zawodem przyszłości.

Jestem ciekawa Waszych opinii po wysłuchniu podcastu, bowiem w sieci pojawiają się różne komentarze i czasem ciężko się z nimi nie zgodzić. Fala goryczy i rozczarowania „postawą’ samorządu w środowisku pielęgniarek i położnych jest wysoka.

Czy słowa, które padają w nagraniu:

„… nie możemy o wszystkim mówić lub pisać, żeby nam niczego nie storpedowano”

ze strony gościa, dołożyły oliwy do ognia?

-Czy to są odpowiednie argumenty na feedback od środowiska?

-Czy to zdanie, jak pisze jedna z czytelniczek rzeczywiście świadczy o lęku i słabości decydentów?

-Czy organy samorządowe podejmują decyzję mimo pełnej świadomości sprzeciwu społeczeństwa?

Oceńcie sami, na podstawie własnego bagażu doświadczeń i oczywiście polecanego nagrania.

Podczas rozmowy padają rzeczowe pytania, w tym te dotyczące obecnych minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych.

Ale to już temat, który poruszę w kolejnym wpisie. Postaram się przybliżyć temat wpływu rozporządzenia o minimalnych normach zatrudnienia albo i jego braku ??? na obsady w grafiku pielęgniarek i położnych w szpitalnej rzeczywistości.

Pozdrawiam,

Pielęgniarką Być

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *