Wiele osób zmaga się z dolegliwościami skóry twarzy, w tym ja. Problem rozpoczął się klasycznie w okresie pokwitania, nasilenie w wieku  szkoły średniej, apogeum w trakcie pracy na bolku operacyjnym, gdzie nieodłącznym ubiorem są czepki i maski, i tak trwało to kilka lat. Wiele konsultacji dermatologicznych, zabiegów kosmetycznych w połączeniu z leczeniem farmakologicznym. Po latach walki z problemem udało się osiągnąć pożądany efekt, bez sięgania po antybiotyki czy terapię hormonalną.

Jak sytuacja wygląda dziś? Weźmy pod  lupę kilka faktów.

Wygląd odgrywa szczególnie istotną rolę w naszym życiu, pierwsze wrażenie niekiedy jest  kluczowe  w wielu aspektach życia prywatnego i zawodowego.

Pomimo, że problemy z cerą mają odmienny obraz kliniczny i występują w różnym wieku  to nie wrzucimy ich do jednego worka. Nie ma złotego środka, ujednoliconego na każde schorzenie.

Z własnego doświadczenia wiem jak bardzo wygląd twarzy ma wpływ na aspekt emocjonalny i socjalny życia. Jednak to nie powód, żeby chować twarz w dłonie i izolować się od reszty świata. Problemy dermatologiczne nie są wyznacznikiem naszego życia. Właściwa pielęgnacja poszczególnych typów cery, zastosowanie się do porad specjalistów a przede wszystkim duża doza cierpliwości i samoakceptacji ma ogromny wpływ na efekty. Ach te efekty, przyjdą z czasem i nie oszukuj się kilka wieczorów z maścią na twarzy nie spowoduje, że pryszcz który właśnie rozdrapałaś lub zatuszowałaś zbyt dużą ilością podkładu zniknie. To Twoja ciężka praca, systematyczność, zachowana  higiena pomogą Ci uzyskać pożądany rezultat.

Co wpływa na stan Twojej skóry?

Prześledź swój dotychczasowy tryb życia:

  • tempo życia – wciąż zabiegania, z jednej pracy pędzisz do drugiej, wracasz do domu padasz bez sił albo ogarniasz męża i dzieci
  • warunki pracy – klimatyzowane pomieszczenia, specyfika różnych kultur bakterii na oddziałach szpitalnych, czepki i maski jako podstawowy ubiór bloku operacyjnego i tak 8- 12 h dziennie, zmianowy tryb pracy, przewlekły stres, obciążenie psychiczne i fizyczne, kontakt z: florą bakteryjną pacjenta, jego problemami dermatologicznymi, wydzieliną pacjenta; środkami do dezynfekcji, które wykazują działanie drażniące, uczulenia; zmęczenie wynikające z wymuszonej pozycji ciała, ciągła gotowość  wezwania do „ostrego przypadku”; przewlekła czujność
  • aktywność fizyczna – pewnie ta przed komputerem lub TV, ale czy ja powinnam się dziwić?, brak siły na ćwiczenia, podstawową gimnastykę, nie wspominając o technikach relaksacyjnych, mało spacerów najlepiej w słoneczne dni, brak systematyczności w aktywności na świeżym powietrzu
  • odpowiednie nawilżenie skóry i jej rodzaj: nasilony łojotok, wykwity: zaskórniki, grudki, krosty, guzki, cysty, przebarwienia
  • rodzaj i forma makijażu/demakijażu
  • ciągłe dotykanie rękoma okolicy twarzy, dekoltu nie zawsze czystymi dłońmi – zdenerwowanie? triki? zakłopotanie?

Znalazłaś/ś już jakieś predyspozycje u  siebie? Co możesz robić źle i jak sobie z tym radzić?

Jeśli problem dotyczy Cię nie od dziś to pewnie masz już wypracowane dla siebie metody, które sprawdzają się w codziennej pielęgnacji.

Po pierwsze nie wstydź się swojego problemu, nie pokazuj swoim zachowaniem, że to jest dla Ciebie ujma albo powód do naśmiewania się, ciągłego przyglądania się czy niekończących się pytań.

Nie walcz sam/a z problemem. Zgłoś się na wnikliwą konsultację dermatologiczną i kosmetyczną. Wybieraj sprawdzonych specjalistów w tej dziedzinie, podpytaj koleżanki, kogo i jakie miejsca Ci polecają.

W pierwszym rzucie w łagodnych zmianach stosowane są: retinoidy, kwasy owocowe, kwas salicylowy lub azelainowy, peelingi  chemiczne lub fototerapia. Niekiedy nieuniknione jest leczenie antybiotykami np. tetracyklina, doksycyklina lub terapia hormonalna.

Osobiście jestem zwolenniczką kompatybilności zaleceń dermatologicznych z działaniami oferowanymi w profesjonalnych zakładach kosmetycznych. Ja długo szukałam w okolicy miejsca zamieszkania odpowiedniego gabinetu.

alternative-1851027_1920-1

Jak wybrać salon kosmetyczny?

Według mnie pierwsze wrażenie zawsze jest wizualne jeśli miejsce jest schludne i zadbane, to już pierwszy krok za mną. Kolejne to rozmowa z p. kosmetolog, podczas której proszę o sprawdzenie rodzaju twarzy i zaproponowanie mi odpowiednich zabiegów wspomagających. Oczywiście podstawowym błędem jest zatajanie leczenia farmakologicznego lub zaleceń lekarskich podczas wizyt kosmetycznych.  Już na etapie rozmowy będziesz w stanie ocenić, jak poszczególna kosmetyczka zna się na rzeczy i podejmiesz decyzję czy chcesz kontynuować współpracę i skorzystać z proponowanych zabiegów. Warto na tym etapie zwrócić uwagę na wyposażenie gabinetu, obecność środków jednorazowego użytku i środki higieny jakie stosuje kosmetyczka. Z doświadczenia też wiem, że lekarze często odradzają zabiegów kosmetycznych. Nie mniej jednak uważam, że skóra musi być do leczenia przygotowana, a w trakcie terapii należy o nią dbać i pielęgnować by uzyskany efekt się utrzymywał.

W gabinetach kosmetycznych spotykasz się z ofertą:

  • oczyszczania cery: manualne lub mechaniczne, poprzedzone wcześniej odpowiednim przygotowaniem; demakijaż, paska rozpulchniająca – przygotowanie do zabiegu, usuniecie zaskórników itp., w końcowych etapach maski wyciszające , łagodzące
  • peeling kawitacyjny – w efekcie wytwarzanych fali dźwiękowych dochodzi do złuszczania  naskórka, zabieg bezbolesny i bezpieczny, rezultat: odświeżona i oczyszczona skóra
  • mikrodermabrazja – ścieranie naskórka na pomocą głowicy z mikrokryształków (wadą jest głowica wielorazowa, nie zalecany zabieg do skóry dojrzałej, rozciąga skórę)
  • ultradźwięki – pozwalają na wprowadzenie w głębsze warstwy skóry odpowiednich preparatów
  • jonoforeza – wprowadzenie do tkanek za pomocą sił pola magnetycznego jonów o działaniu leczniczym
  • laser – zalecenia dla osób ze zmianami potrądzikowymi,
  • kwasy owocowe np. glikolowy, mlekowy, jabłkowy, cytrynowy – o działaniu normalizującym, aseptycznym i bakteriobójczym
  • kwas salicylowy – działa złuszczająco, przeciwzapalnie i antybakteryjnie

I UWAGA, DLA MNIE HIT!

Pomimo długiego okresu złuszczania efekt fenomenalny.

  • kwas trichlorooctowy (TCA) – złuszczenie od 5-14 dni, warstwy martwych komórek zostają zastąpione nowymi, co w efekcie daje efekt ujędrnienia i odmłodzenia skóry, wykonywany w celu rozjaśnienia i wygładzenia skóry, zmniejszenia wielkości porów, usunięcia przebarwień i drobnych blizn. Podczas zabiegu odczuwasz delikatne pieczenie, w zależności od pożądanej ilości złuszczonego naskórka, nakłada się kilka warstw. Bezpośrednio po zabiegu skóra jest zaczerwieniona, w kolejnych dniach zaczerwienie się pogłębia, martwy naskórek staje się brązowy i skóra zaczyna schodzić. Należy pamiętać o używaniu odpowiednich preparatów do pielęgnacji np. pantenol i absolutnie nie dorywać schodzącej skóry, grozi to pozostaniem przebarwień na nowym naskórku.
  • poliabrazja – polerowanie naskórka (zaleta jednorazowe końcówki, zachowana pełna sterylność podczas zabiegu) urządzeniem Dermia Solucion Wave, które standardowo wyposażone jest we wszystkie głowice do biorewitalizacji.

Oczywiście częstotliwość i rodzaj zabiegów powinna być dobierana do rzeczywistego stanu skóry problemu.

Domowe SPA:

lemon-906141_1920

W codziennej pielęgnacji domowej pamiętaj o:

  • higienie twarzy, myciu skóry odpowiednio dobranym środkiem
  • tonizowaniu twarzy
  • używaniu preparatów do peelingu ale nie częściej niż 1 w tyg. (peeling enzymatyczny może okazać się idealnym rozwiązaniem)
  • nawilżeniu skóry zarówno w dzień jak i w nocy
  • pielęgnacji cery w zależności od pory roku
  • nie usuwaniu samodzielnie zmian

Osobiście sięgam po kosmetyki na bazie naturalnych składników np. z ekstraktem z oczaru wirginijskiego.  Często sięgam po maseczki z glinki, ale również wykorzystuje moc pokrzywy, rumianku, miodu czy nierafinowanego oleju kokosowego.

Pamiętaj, że kondycja skóry jest uwarunkowana od wielu czynników. Odpowiednia dieta bogata w owoce i warzywa, uzupełniana witaminami A, B2,B6  oraz solami cynku w połączeniu z aktywnością fizyczną. Leczenie farmakologiczne wraz z profesjonalnymi zabiegami kosmetycznymi, Twoją wytrwałością i dozą cierpliwości przyniosą w czasie oczekiwane efekty.

Niezależnie od wieku, płci, rodzaju wykonywanej pracy czy tempie życia uważam, że wszystkie zabiegi pielęgnacyjne szczególnie w warunkach gabinetów kosmetycznych działają kojąco i relaksująco. Każdy potrzebuje chwili wytchnienia i odprężenia, a szczególnie nasza grupa zawodowa. Choć zabiegi kosmetyczne są w cenie, może warto odmówić sobie swoich słabości, które nie idą w parze ze zdrowiem, a z pewnością w ciągu miesiąca znajdzie się kilka złoty na przyjemności dla ciała i duszy.

girl-1848947_640

Więc znajdź czas dla siebie, jesteś tego warta!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *