Dziś męskość plasuje się na rożnych płaszczyznach. Mężczyzna, każdy indywidualnie widzi ją w karierze i sukcesach zawodowych, u innych warunkuje ona zdolność utrzymania domu i rodziny, a u kolejnych jest wyznacznikiem wyglądu lub siły fizycznej. Co zatem jest pewne? Męskość dziś to przede wszystkim świadomość, że jest się mężczyzną, czyli pełna akceptacja, że taką właśnie ma się płeć.

Kiedyś:

Z opowieści dziadka i śledzenia historii, kiedyś wystarczyło być facetem bez wyższego wykształcenia, ważne były określone umiejętności, by zapewnić sobie życie na całkiem porządnym poziomie.

Przez lata a nawet wieki mężczyźni czuli dominację nad kobietami, tą lepszość, a przede wszystkim nie musieli z nimi rywalizować.

To mężczyźni:

  • byli głową rodziny,
  • zarabiali na dom,
  • nie rozczulali się nad sobą,
  • nie skupiali uwagi na swoim wizerunku zewnętrznym,
  • dążyli do obrony honoru i sprawiedliwości.

Tymczasem, czy te wszystkie cechy stereotypowego faceta są już nieaktualne?

Dziś:

Kobiety  zamiast opiekunów i rycerzy szukają partnera, który dotrzyma im kroku, który będzie współpracował w utrzymywaniu rodziny i wychowywaniu dzieci.

Kiedyś macho, silny facet, ten który nie okazuje słabości, dziś lansowany wizerunek drwala… 

Gdzie te chłopy, gdzie…? W poszukiwaniu męskości!

Spójrzmy na piosenkę Danuty Rinn – Gdzie Ci Mężczyźni [1975]

(…)Dookoła jeden z drugim jak nie nerwus, to histeryk,
drobny cwaniak, skrzętna mrówa, niepoważne to, nieszczere(…)
(…)Bojownicy spraw ogromnych, owładnięci ideami
o znaczeniu wiekopomnym, i wejrzeniu, jak ze stali.
Gdzie umysły epokowe(…)
(…)Nieprzekupni, prości, zacni, wielkoduszni i szlachetni(…)
(…)Gdzie? (…)

Zapuszczona broda, zadbane włosy, ubrany w dżinsy, w kraciastą koszulę – która przynajmniej mi kojarzy się z pracą fizyczną. Co mówi Ci ten wizerunek? Mężczyzno kogo jako osobowość chcesz zobaczyć w lustrze, jak postrzegają Cię inni, czego pragniesz, co skrywasz, czym się przejmujesz?

Jak przeanalizuję sprawę to jestem pewna, że każda kobieta widzi w tym wizerunku przede wszystkim faceta, wypielęgnowanego w barber shop, śledzącego trendy lansowane przez blogi, może nawet korzystającego z rady stylisty. Czy jest w tym coś złego? Chce dbać o siebie, stać go, kto mu zabroni?

(…)Tak mnie śmieszy niesłychanie daję słowo,
kiedy robisz się współczesnym Casanovą,
patrzysz w oczy moje piwne, ręce zbytnio masz aktywne
i wyglądasz, jak byś chciał mnie zjeść(…)

Pytanie tylko czy ten wizerunek to nie oszustwo?

Zamiast prawdziwego drwala, który kojarzy się z siłą fizyczną i wewnętrzną, podejmującego wyzwania, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych. Wracającego późnym wieczorem do domu, przepocony, ubrudzony bo zarabiał na chleb, ale wciąż silny, pełen wdzięku i niebywale seksowny. Niestety dziś w większości przypadków widzisz tylko strój, a w nim faceta, który dziś na wszelką cenę szuka wzorca męskości…

Męska psychika:

Mam wrażenie, że wewnątrz każdego mężczyzny toczy się bój, wewnętrzna walka o przetrwanie męskości, gdzieś głęboko zakorzenionej w każdym z nich. Ci faceci mają zwyczajną potrzebę: rywalizacji, zdecydowania, nieprzewidywalności, szorstkości i pewnej dozy agresji, a przede wszystkim pragnie tej wolności. Nieważne czy jest singlem, osobą w związku, narzeczeństwie czy małżeństwie czuje się trochę jak w klatce. Bo najpierw ogranicza go matka, później żona lub kochanka, jednym słowem kobieta.

Kobiety nie oszukujcie się, prędzej czy później mężczyzna skonfrontuje się ze swoją upragnioną męskością, tylko wówczas dowie się kim jest, czego potrzebuje, czego oczekuje od siebie i od partnera. Zaufaj mu i nie przeszkadzaj, a nie pożałujesz.

Często w układzie sił, który obserwuje się dziś, kiedy kobiety są samowystarczalne wręcz niezależne i energiczne, mężczyzna głowi się na tym jaki ma być. Jak się zachowywać? Jak sprostać oczekiwaniom? Od małego, chłopiec czerpie wzorce, uczy się od rodziców: od matki wrażliwości, czułości, miłości, a siłę, energię, wolę walki i dążenia do celu czerpie z męskiego punktu widzenia. Gdy osiągnie w tym równowagę i  zaakceptuje siebie to poczuje się dobrze sam ze sobą.

Kobieto, nie ograniczaj swojego mężczyzny!

Mężczyzna potrzebuje swojej przestrzeni, terenu w którym odpocznie ale i płaszczyzny, która da mu poczucie realizacji.

Gdy facet decyduje się na związek, instynktownie najbardziej boi się utraty części siebie, obawia się rezygnacji z pasji, co w konsekwencji przeradza się w poczucie straty. Przynależność do grupy, z którą dzieli zainteresowania jest dla Niego bardzo istotna. Mężczyzna lubi spotkać się w męskim teamie, przy piwku, poszaleć, bluzgać, obejrzeć się za pełną seksapilu kobietą, razem przeżywać emocje chociażby te sportowe. Potrzebuje odreagowania, zrozumienia, przebywania wśród samców. 

Z perspektywy czasu, będąc w związku z mężczyzną, w małżeństwie wiem i zgadzam się ze stwierdzeniem, że facet nienawidzi, gdy wywiera się na nim presje lub zmusza do wykonania jakiś czynności.

By nie piętnowały się w nas emocje, nie narastało niezadowolenie warto ze sobą przede wszystkim rozmawiać, rozumieć nawzajem, wpierać, dawać drugą szansę, możliwość poprawy. Trzeba też pracować nad swoim charakterem, mówić wprost o swoich oczekiwaniach, ale też umieć iść na kompromis, wspólnie podejmować decyzje,a przede wszystkim nauczyć się słuchać.

Znaleźć czas na przemyślenia, wyciszenie, nie wywierać presji, nie działać pod wpływem emocji i chwili. Widzieć w drugiej osobie partnera, a przede wszystkim człowieka, który mógł się pogubić, może czegoś się bać, nie chcieć czegoś, zwyczajnie nie mieć siły … Wiem, łatwo mówić, pisać o idealnej relacji, jednak warto zaznaczyć, że my sami poprzez decyzje, które podejmujemy zapisujemy swoją historię. Nasze czyny świadczą o tym kim jesteśmy. Nie myli się ten, nie popełnia błędów ten, który stoi w miejscu, nie chce nic zmienić w swoim życiu by było lepiej.

Kobieto, stymuluj swojego partnera, by dbał o siebie i o Ciebie, swoją rodzinę, pozwól by był w formie i odpoczywał we własny sposób, nie bądź egoistką!

Panowie wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Mężczyzn!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *